Častá otázka „jak sestavit gramofon“ nebo „jak gramofon nastavit“. Většina nových gramofonů je před odesláním a převozem v krabici rozložena na několik dílů. Také použité-starší gramofony zodpovědní prodejci před odesláním rozloží a zabalí. Po doručení krabice novému majiteli tak vyvstane řada otázek v rámci sestavení gramofonu.
Nastavení napětí
U některých koupených gramofonů je třeba před sestavením přepnout napětí proudu na správnou hodnotu. V praxi to znamená zvolit mezi hodnotou 110-120 V a 220-240 V (voltů).
Evropský a tedy i český standart je dodávat přístrojům proud o napětí hodnoty 220 až 240 V.
Přepínač napětí je u většiny přístrojů umístěn v prostoru pod otočným talířem gramofonu.
Některé gramofony je třeba „přetočit“ do správného napětí otočením šroubu šroubovákem.
Nasazení řemínku gramofonu
K zajištění převodu síly z motůrku gramofonu na osu pod jeho talířem je třeba nasadit řemínek.
Jedná se o jednoduchý úkon navlečení řemínku do viditelné drážky u motoru a drážky kolem trnu talíře gramofonu. Řada gramců má navíc na rozvodových segmentech ukazatele které ke správnému nasazení řemene přímo navedou.
Nasazení talíře gramofonu
V případě, že kupujete nový gramofon nebo použitý přístroj zásilkou bude otočný talíř většinou zabalen a uložen mimo gramofonové šasí. Talíř je třeba opatrně nasunout na trn gramofonu a usadit do roviny. Otočné talíře mají přímo ve svém těle obvykle úchyty. Do úchytů lze vsunout prsty a manipulace s talířem je pak rychlejší a přesnější.
Zejména starší gramofony mívají talíř bez úchytů. V takovém případě je nutné přišroubovat talíř jistícími šroubky k rotoru.
Dalším krokem při sestavování je nasunout koupenou podložku otvorem na trn gramofonu a položit na talíř. Gramofon je prodáván většinou s gumovou podložkou ale materiály se můžou lišit dle určení a kvality přístroje. DJové používají většinou slabé plstěné podložky – slipmaty, na kterých vinylové desky lehce prokluzují. Podložky pod desky se vyrábějí také z kůže nebo korku.
Vyvážení gramofonu
V rámci správného nastavení gramofonu je třeba přístoj vyvážit do roviny. Gramofon postavit na místo kde bude používán. Ideálně umístit na vodorovnou a pevnou podložku. Podložku tvoří většinou stojan nebo skříň pro audio techniku. Gramofon se umísťuje ideálně na vrchní část stojanu. Rovinu lze zkontrolovat pomocí speciální vícesměrové gramofové vodováhy. Vyvažovačka se pokládá přímo na zastavený talíř gramofonu.
Pro fanoušky moderních technologií je řešením použití virtuální vodováhy. Vodováha digitální, tzn. elektronická vodováha jako softwarová aplikace v mobilním zařízení. Mobilní zařízení musí obsahovat senzor. Tzn. hardware komponentu – čidlo, které s měřícím softwarem mobilního telefonu nebo tabletu bude fungovat.
Levné a starší gramofony nemusí mít buď žádné nebo omezené možnosti v rámci nastavení výšky jejich podstavců. Levné řešení je stávající nohy gramofonů podložit například gumovými, molitanovými či filcovými podložkami.
Kvalitnější gramofony disponují otočnými podstavci. V každém rohu přístroje je jedna otočná noha. Čtyři nožičky gramofonu lze otáčením vysunout výše nebo zasunout hlouběji do závitu.
Tak se bude přístroj v daném bodě otáčení buď zvedat nebo klesat, až dojde k vyrovnání gramofonu. Sofistikovanější gramofonové podstavce mají nejen gumové tělo a šroubovací systém, ale systém odpružení přímo v podstavcích. Kvalitní gramo-nohy tak slouží i k lepšímu potlačení vibrací z okolí gramofonu.
Kontrola otáček gramofonu
Pokud má gramofon funkci jemné regulace otáček tzv. „pitch adjustment“, nastavte
ji na číslo 0. Tzn. jemnou regulaci otáček vypněte. Až pak kontrolujte přesnost obvyklých otáček, tzn. 33⅓ a 45 RPM, případně také 16 a 78 RPM.
Jednoduchá a přesná je kontrola přesnosti otáček pomocí stroboskopických zrcátek na hraně talíře gramofonu. Schéma s čísly otáček a symboly pro daný pruh stroboskopických koleček je obvykle uvedeno vedle stroboskopického světla. Zapněte otáčení talíře gramofonu, přepněte rychlost na standartních 33,3 otáček za minutu (RPM). Jeden pruh osvícených zrcátek opticky vždy stojí. Při změně rychlosti otáčení např. na 45 RPM nebo 78 RPM bude opticky stát jiný pruh zrcátek. Ostatní pruhy stroboskopických koleček se budou otáčet. V případě, že se otáčky talíře odchylují od správné hodnoty, pruh koleček který by měl stát se pohybuje. Většinou se jedná jen o mírný pohyb, který ovšem indikuje odchylku od přesného otáčení talíře gramofonu.
Stejný postup kontroly otáček gramofonu lze použít také při použití jemné regulace. Táhlo jemného posuvu (angl. „pitch shift“) posuňte na vyznačené hodnoty. Sledujte jestli se skutečně zcela zastavila správná řada strobo-zrcátek („zrcádek“). Obvykle se má zastavit příslušná řada koleček při změnách rychlostí na ukazateli -3%, + 3,3% a + 6 procent. Různé gramofony ale můžou mít procentuální ukazatele jemné regulace na jiných číselných hodnotách.
Stroboskopická zrcátka na otočném talíři ale nemají všechny gramofony.
V takovém případě lze suplovat měřící funkci strobozrcádek použitím novějších technologií. Ideální je použít mobilní zařízení se senzorem pro kontrolu otáček.
Zapnout měřící aplikaci, mobilní telefon nebo tablet položit na talíř.
Spustit otáčení talíře gramofonu a na displeji sledovat hodnoty naměřených otáček.
Otáčky talíře gramofonu se okamžitě změří a zobrazí ve formátu ot/min – RPM.
Zkratku RPM anglicky „rovolutions per minute“ někdy také „rotations per minute“ lze do češtiny přeložit jako otáčky za minutu. V praxi se ukážou hodnoty většinou přesně nebo velmi blízko číslům 33 a 45 RPM. Případně se zobrazí hodnoty 16 či 78 RPM pokud jsou použity gramofony s možností spustit otáčení talíře i pro starší desky.
S otázkou sestavení a nastavení gramofonu nedílně souvisí nastavení raménka gramofonu. Tzn.
nasazení a nastavení gramofonové přenosky. Pro detailní informace přejděte na článek „Nastavení přenosky„.