Šelakové desky

Šelakové desky - první šelaková deska
První šelaková deska – jednostranný záznam. Vyrobil roku 1896 vynálezce E.Berliner.

Šelakové desky se řadí do množiny gramofonových desek. Historicky spadají na konec 19. století. Masivně se začaly vyrábět na počátku 20. století a vyráběly se až do jeho šedesátých let. Původně se gramo desky vyráběly z ebonitu, ale audio záznam neměl dobrou zvukovou kvalitu. Nový materiál byl poprvé použit v roce 1896 a jednalo se o směs mleté břidlice s šelakem – živicí. Šelak byl získán z exkrementů červce lakového. Měl ve směsi funkci pojiva a namletá břidlice sloužila jako plnidlo. První šelaková deska byla tedy vyrobena v roce 1896. Až  v roce 1902 byla v USA vyrobena první šelaková deska, kterou bylo možné přehrávat oboustranně.

 

Šelakové desky firmy Ultraphon. Saratoga - Eric Winstone, orchestr.
Šelakové desky firmy Ultraphon. Saratoga – Eric Winstone, orchestr.

Často se objevuje dotaz „jaký gramofon na staré desky“. Část tazatelů má za „staré desky“ desky vinylové, které jim leží doma a chtěli by je po letech zase přehrát. Pro druhou část jsou „starý desky“ desky šelakové. Záznamy na šelakových desek bývají raritnější, často šlo o vydání několika desítek či stovek kusů desek, kterých se do dnešních dnů zachovalo třeba jen několik. Méně „šelaků“ se dochovalo také kvů-li datu jejich vydání.

 

 

Šelaková deska vydaná firmou Supraphon
Šelaková deska vydaná firmou Supraphon. Eager Beaver – Stan Kenton, orchestr Eric Winstone.

Lisovaly se už za období Rakouska-Uherska a za první republiky a přežít stěhování, drsné zacházení a dvě světové války není sranda. Šelakové desky jsou hodnotnější i z pohledu nedostupnosti jejich zvukového záznamu v jiném formátu. Do 80tých let 20. století neexistoval formát CD ani mladší digitální formáty, jako např. mp3. Záznam ze starého „šelaku“ proto na internetu často nenajdete a nestáhnete. Nezbývá nic jiného než si vaší šelakovou desku pustit na gramofonu, který ji dokáže správně přehrát. Většina šelakových desek byla vyrobena na 78 otáček za minutu, ale spousta novějších gramofonů přehrává desky „jen“ na 33 nebo 45 otáček. Jaký gramofon zvládne přehrát šelaky správnou rychlostí?

Gramofony na šelakové desky

Původní a nejstarší mechanické gramofony. Pro pohyb jejich talíře je třeba gramofony natočit klikou a ocelová jehla pak snímá záznam z drážky do plechové roury. Klikové gramofony se vyráběly s velkou troubou většinou ve tvaru květiny. Menší gramofony na kliku měli vyústění zvuku v podobě malé trubky a vyráběli se i v kufříkových verzích.

Ocelová jehla na gramofon na kliku. Jehla z oceli na šelakové desky.
Ocelová jehla na gramofon na kliku. Jehla z oceli na šelakové desky. Zdroj: www.antiquephono.org

 

 

 

 

 

 

Gramofony novější – elektrické. Gramofony starší výroby měli přepínání rychlosti otáčení na 78 ot/min. často včetně možnosti přetáčet i chvějky přenosky /z krystalky na magnetodynamickou přenosku/. Možnost měnit otáčky pouhým přepínáním páčky na rychlejších „sedmdesátosm za minutu“ mají i některé novější  gramofony. Změnu otáček na 78 RPM lze provést také výměnou několika součástí. Výměnou řemeničky, řemínku a moderny se provádí změna rychlosti otáčení trochu déle než přepnutím táhla, ale výměna není nic složitého.

Hroty na šelakové desky

Šelakové desky mají širší záznamovou drážku než desky vinylové a proto potřebují pro kvalitní přehrání záznamu širší hrot (laicky „jehlu“). Na trhu existují přenoskové vložky s širším hrotem přímo pro „šelaky“.

První skupinu tvoří výměnné ocelové jehly určené pro původní mechanické gramofony na kliku nebo gramofony elektrické z 50 let 20 století. Ocelové jehly (někdy označované jako „železné jehly“) se dělí na jehly rovné a lomené-zahnuté. V nabídce výrobců lze narazit na dělení ocelových jehel také dle míry hlasitosti přenosu záznamu z drážky. Jedná se o tři úrovně od jehly s nízkou, střední až vysokou hlasitostí.

Jehla ocelová-rovná na mechanický gramofon-na kliku. Jehly jsou někdy označovány také jako jehly železné či hroty železné.
Jehla ocelová-rovná na mechanický gramofon-na kliku. Někdy označována jako jehla železná či železný hrot.
Ocelová jehla na klikový gramofon. Zahnutá-ohnutá jehla.
Ocelová jehla na klikový gramofon. Zahnutá-ohnutá jehla.

 

 

 

 

 

 

 

Druhou skupinu tvoří novější typy hrotů na elektrické gramofony. Praktické je pokud přenosky umožňují instalaci hrotu také na přehrání vinylové desky. Výměnu jejich stávajícího hrotu za hrot na vinyly lze často provést jednoduše. Původní hrot na šelakové desky se vysune a nový sférický či eliptický (pro vinyly) jen nasune. Lze pak přehrávat starší šelakové i novější vinylové typy gramo desek. Ovšem vždy po výměně příslušného hrotu přenoskové vložky. S širokým hrotem určeným pro „šelakovky“ nepřehrávejte vinylové desky, míra opotřebení vinylové drážky by byla značná.

Pokud se nemění celá přenoska, ale jen hrot, není třeba nastavovat celé raménko přenoskového systému. Pokud dojde k výměně celé přenosky, je třeba znovu nastavit parametry přenoskového raménka gramofonu.

1)       Standardní šelakové desky mají:

Šelaková deska, šelak. Deska vyrobená Československu
Šelaková deska. „Šelak“ vyrobený v tehdejším Československu a vydaný firmou ULTRAPHON.

Otáčky:              78 otáček za minutu
Rozměr:             průměr desky 25cm nebo 30cm
Materiál:            šelak, saze, bavlna. Přesné složení materiálu dle doby výroby a výrobce.
Audio záznam:   monofonní – mono zvukový záznam /tzn. oba audio kanály stereo aparatury budou přehrávat stejné zvuky/

 

 

Doba záznamu:  jedna strana šelakové desky obsahuje 3 až 5 minut zvukového záznamu, dle průměru desky.
Nevýhody:         křehkost, oproti vinylové desce je šelaková deska křehká. Kratší doba záznamu než u vinylů.

Šelaková deska Boogie Woogie, vydavatel BrunswickŠelak-deska. Byla Jedna HolčičkaŠelak vydavatele ESTA. Oh-HO-HO-HO-Jack Geddes. Hraje S.E.Slováček.Šelakové desky-vydavatel Supraphon

 

 

 

 

Na území tehdejšího Československa existovalo několik firem, které šelakové desky vyráběli. Nejstarší byla známá zahraniční firma „His Master´s voice“ která lisovala v Ústí nad Labem už od roku 1910. Od roku 1928 vyráběla společnost „Rekord“ a o rok později vznikly společnosti Homocord, Odeon, Parlophon, Ultraphon (později přejmenována na Supraphon) a v roce 1930 firma Esta.

 

Často hledané výrazy a podobná slovní spojení:
starodávné desky, staromódní desky, starožitné desky, stalaky, bakelitové desky, čelaky, čelakové desky, čelak, želakové desky, želaky, želak, selaky, selak, živicové desky, selakové desky

Plakáty koní, prodej
PLAKÁTY KONÍ

Plakáty koní-malované, fotoplakáty koní, plakáty koní-dostihy, kalendáře koní, jezdecké závody koní - plakáty.

Plakát Pomáda, Grease, hrají: Olivia-Newton, John Travolta
PLAKÁTY FILM, PLAKÁTY DIVADLO

Plakáty filmové a plakáty divadelní. Plakáty z filmů a plakáty k divadelním představením.

Plakát Plzeňský Prazdroj-Zal.LP-1842-Č.Nocar
PLAKÁTY-FIREMNÍ

Plakáty firem - podniků. Firemní plakáty, podnikové plakáty. Např. plakáty pivovarů, plakáty výrobců nápojů.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.