Jaký gramofon?

Kvalita zvuku a nároky

Úplně ideální je již na začátku zjistit jak vysoké máte nároky na kvalitu zvuku, respektive zvukového výstupu z reprodukčního řetězce. Dále je hned na úvod třeba napsat, že finální kvalita zvuku je taková, jak kvalitní je nejslabší článek zvukového řetězce. V našem případě se bude jednat o zvukový řetězec vytvořený minimálně akustikou místnosti, nosičem, gramofonem (s vlastním předzesilovačem nebo bez vlastního předzesilovače), přenoskovou vložkou, jehlou, koncovým zesilovačem, audio kabely, reproduktory nebo sluchátky.

Zvukovou kvalitu výstupu z gramofonu/ů je možné ověřit poslechem vám znamé gramofonové nahrávky. Pro maximální transparentnost nejlépe v poslechové místnosti. Poslechové – akustické místnosti se nacházejí v každém větším městě. Pokud nemůžete nebo nechcete poslechovou místnost navštívit použijte prostor ve kterém budete nejčastěji nahrávky poslouchat.

Nemáte gramofon (gramofony), nemáte poslechové studio (nechcete ho ani navštívit) a nemáte ani dobře naposlouchanou žádnou zvukovou nahrávku? Zkuste si poslechnout a porovnat výstup z gramofonu a z digitálního zdroje (cd, dvd, mp3 nebo jiné digitální formáty) u někoho známého na jeho reproduktorech i sluchátkách. Nebo ještě raději použijte vaše repráky a vaše sluchátka, protože jejich charakteristiku znáte nejlépe. Pokud Vám kvalita výstupu bude vyhovovat, minimálně gramofon takové kvality si kupte.

Redukce, rozbočka, rozdvojka - výstup s kabely na dva malé 3,5mm současně. Jak zapojit dvoje sluchátka nebo dva a více audio monitorů. Rozbočka, rozdvojka, výstup na dva 3,5mm konektory současně. Lze zapojit a poslouchat dvoje sluchátka a dva či více audio monitory.Namítnete: „nemám zesilovač, nemám reproduktory a nechci si je kupovat!“ Možná máte alespoň sluchátka. U některých gramofonů je zabudován výstup přímo na sluchátka ve formě výstupního konektoru (jack, DIN – nejčastěji 5-pin DIN tzv. pětikolík). Výstup na nějaký typ sluchátek má také většina integrovaných zesilovačů. Pokud by Vaše sluchátka měla jiný rozměr či typ výstupního konektoru lze dokoupit redukci. Sluchátkové redukce se prodávají v široké nabídce typů a ceny se pohybují již od 30,-Kč. Výstupy redukcí se vyrábějí i s několika zdířkami, poslouchat tak bude moci i několik posluchačů současně.

Gramofon s předzesilovačem nebo bez předzesilovače?

Možné kombinace gramofonu, předzesilovače/předzesilovačů a koncového zesilovače:

Gramofon bez předzesilovače –> zesilovač integrovaný (zapojit do Phono vstupu, tzn. předzesilovače integrovaného zesilovače) –> reproduktory.
Např. pro gramofony Hi-Fi řady: Tesla NC 420, NC 430, NC 440, NC 450, NC 452, NC 470, Tesla MC 500, MC 600Q… nebo lze doporučit jiné starší a nové gramofony minimální v Hi-Fi (High fidelity) nebo lépe High-end standardu. V rámci výše uvedeného je důležitou proměnou také kvalita předzesilovače, který tvoří jeden celek v rámci integrovaného zesilovače a audio monitory.

Gramofon bez předzesilovače–> předzesilovač (korekční – „phono“) –> předzesilovač  („předek“ s ovládáním hlasitosti) –> koncový  („výkonový“) zesilovač  –> reproduktory. Dle kvalitativní úrovně gramofonu sestavit řetězec předzesilovačů a zesilovačů. Výrazně kvalitnější zesilovací prvky by mohli nechat vyniknout nedostatkům gramofonu. Lze použít např. gramofony: Tesla NC 430 a vyšší řady gramofonů od Tesly. Nebo ostatní značky alespoň v Hi-Fi kvalitě (High fidelity) nebo ideálně High-end kvalitativní úrovňi.

Gramofon Tesla NC 431 s vlastním předzesilovačem a zesilovačem. Stereo souprava - Hi-fi.Gramofon s vestavěným předzesilovačem a zesilovačem  –> reproduktory
Např. gramofon s předzesilovačem, zesilovačem, vstupem pro tuner, vstupem pro přehrávač páskových kazet – magnetofon, EQ a filtry šumu – vysokých a nízkých frekvencí, výstupem na sluchátka, vstupem pro kvadrofonní adaptér: např. Tesla NZC431, případně Tesla NZC421, NZC 420 a koncepčně obdobné gramofony ostatních značek.

Některé gramofony mají předzesilovačzesilovač již zabudovaný včetně reproduktorů v jednom opláštění. Lze tak poslouchat přímo zesílený signál z jednoho audio zařízení – „jedné bedny“.
Některé sestavy obsahují gramofon, výkonový zesilovač a radiopřijimáč – tuner v jedné skříni. Taková sestava je nazývá sterofonní souprava nebo gramorádio – hudební skříň (starší označení).
Stejnou kombinaci obohacenou navíc přehrávačem páskových audio kazet, cd přehrávačem, eqvalizerem a dalšimi přístroji obsahují tzv. „věže„. Kvalitativní úroveň uvedených kombinací audio přístrojů je různá. Většinou se jedná o levné a kvalitativně méně hodnotné přístoje. 1)

Koupit gramofon nový nebo použitý?

český gramofon Tesla NC 440, dnes SEV Litovel s.r.o. - ex výrobce Tesla Litovel, Rychlost 33 a 45 otáček, stroboskop, řemínkový náhon, ruční zvedák přenosky. Nastavení vyvážení ramínka, antiskating, výstup signálu DIN-5 - pětikolíkPokud Vám to finanční možnosti dovolují kupte si nový gramofon v záruce (zákonem daná záruční lhůta je minimálně dvouletá) nebo gramofon repasovaný včetně záruky. Pokud chcete ušetřit, lze koupit použitý gramec. Zkuste projít internet, kamenný bazar – second hand, kontaktujte prodejce v tisku nebo oslovte známé či příbuzné. Možná mají někde v koutě nepoužívaný gramofon a možná vám ho dokonce darují. V bývalém Československu byly vyráběny na svou dobu špičkové gramofony firmou Tesla Litovel. Typy Hi-Fi řady jako Tesla NC 410, NC 420, NC 430, NC 440, NC 450-452, NC 500, NC 550, NC 580, MC400, MC 500, MC 600Q, NZC 431 jsou do dnešních dnů používány množstvím spokojených uživatelů. Robustní šasi, nastavení vyvážení ramínka, antiskating, stroboskopická zrcátka pro kontrolu otáček atd. Staré dobré Tesly se dají pořídit v cenovém rozpětí zhruba od 400,- Kč do 3000,-Kč dle modelu a jeho technického stavu. Někteří prodejci v uvedeném cenovém rozmezí nabízejí ke „gramci“ dokonce koncový zesilovač s předzesilovačem i reproduktory. Ceny nových gramofonových předzesilovačů začínají již na cca. 700,-Kč ale ceny těch lepších jsou i v řádech několika tisíců korun. Pokud starší gramofon potřebuje opravu, lze se obrátit na šikovného elektro opraváře. Výše ceny opravy se vždy odvíjí od míry a rozsahu poškození přístroje. Konečné ceny repase gramofonů se většinou pohybují kolem několika stovek korun, méně častěji po maximálně několik tisíc. Levněji vycházejí opravy českých gramofonů, elektromechanici mají většinou k dispozice náhradní díly za dobré ceny.

český gramofon RPM 91, výrobce gramofonu je Pro-Ject - továrna SEV Litovel s.r.o. - ex Tesla LitovelAni po zániku firmy Tesla, výroba gramofonů v městě Litovel neustala. Gramofony se v Litovli vyrábějí dále, jen pod označením Pro-Ject v továrně s názvem SEV Litovel s.r.o. 2) Gramofonové přístroje Pro-Ject v sedmi kategoriích spoluvytváří rakouská firma Audio Tuning Wien. Ta je také odebírá a vyváží do Anglie, USA, Kanady, Německa, Francie, Ruska a na další trhy. 3) Ceny gramofonových přístrojů se pohybují od 250,-Eur až do 9500,-Eur za jeden. Výrobky firmy Project Audio je možné zakoupit také na v Česku. 4)

gramofon AURA G1, český výrobce kvalitního gramofonu firma AURA G1Po roce 1988 začala gramofony s tangenciálním raménkem (lineární vedení – princip ideálně kolmého snímání) vyrábět tehdy ještě československá firma AURA. Akronym AU-RA znamená „AUdio RAcionálně“. Konkrétně byl na trh nejdříve uveden gramofon s typovým označením AURA G1. Později byly prodávány výrobky s typovým označením G6N a G7E. Ke gramofonům firma vyrábí také předzesilovače a ve své třídě patří výrobky od AURY ke světové špičce. I v rozmezí od 300,- Kč až do 3000,-Kč lze koupit použité gramofony zahraniční výroby. Jedná se o značky Technics, Sony, Reloop, Stanton, Dual, Lenco, Thorens, Revox, JVC, Omnitronic, Pioneer, Garrard, Grundig, Akai…

Gramofon na mix a scratch

gramofon Technics -1210 MK II - přímý náhon, tzn. vhodný na scratch a mix, černá verze gramofonu TechnicsKupte si gramofon s přímým náhonem. Na řemínkový náhon (řemenový náhon) rovnou zapomeňte! Gramofon s řemínkem by jste při technikách jako scratch (scratchování – škrábání) zničili, případně by reagoval zpožděně. Rozjetí a zastavení jeho talíře by bylo značně nedostatečné. Řemenové – řemínkové gramofony nejsou pro mix a scratch – „skretčování“ prostě konstruovány. Legendou v kategorii gramofonů s přímým náhonem je výrobek firmy Technics. Konkrétně se jedná o typy Technics 1200 SL MKII a 1210 SL MKII, případně jejich novější variace. Přesnost otáček, síla náhonu, kvalita zpracování, dlouhá životnost (skoro nesmrtelnost…) a ve většině klubů stále klasika – oblíbenost. Vyrábí se od roku 1979 (výrobek roku ve své kategorii) do dnešních dnů a přesto, že konkurence nespí, mají „Techniksy“ stále Jaký dj gramofon, funkce, součásti, ovládací prvky,tlačítka,táhla místo na výsluní. Mezi další kvalitní „gramce“, které mají přímý náhon (direct drive) a tedy dostatečně silný motor pro mixování patří přístroje značek: Vestax, Stanton, Pioneer, Numark, Audio-Technica, Denon, Reloop, Roland, Mixars, Citronic a Omnitronic. Gramofonům na mixování hudby je věnován článek „DJ gramofony„. Najdete v něm doporučení k minimálním nárokům na funkce a kvalitu gramofonů pro DJe. Ať vyberete jakýkoli gramofon je vhodné zabránit prášení na gramofon. I na gramofony pro mixování přiklápějte víka a pokud nemají víko, použijte jinou formu přikrytí proti prachu (např. igelit, neprodyšný textil apod.).

Po výběru gramofonu zbývá vybrat přenosku, většina gramofonů se s již instalovanou přenoskou neprodává.

Fráze a často hledaná slovní spojení ve vazbě na slovo gramofon:

vinyl přehrávač nebo přehraváč desek, vinyl player, gramofon na desky

POUŽITÉ ZDROJE:

1) Oldradio.cz, Gramofony Tesla, http://www.oldradio.cz/gramof.htm

2) SEV Litovel s.r.o., http://www.sev-litovel.cz/sortiment.html

3) Project Audio, http://www.project-audio.com/

4) Acoustique Quality, http://www.aq.cz/obchod/project-gramofony-41/

ZDROJE – OBRÁZKY:

Pro-Ject-RPM 9.1, http://www.sev-litovel.cz/sortiment.html

AURA G1, www.springair.de

Plakáty koní, prodej
PLAKÁTY KONÍ

Plakáty koní-malované, fotoplakáty koní, plakáty koní-dostihy, kalendáře koní, jezdecké závody koní - plakáty.

Plakát Pomáda, Grease, hrají: Olivia-Newton, John Travolta
PLAKÁTY FILM, PLAKÁTY DIVADLO

Plakáty filmové a plakáty divadelní. Plakáty z filmů a plakáty k divadelním představením.

Plakát Plzeňský Prazdroj-Zal.LP-1842-Č.Nocar
PLAKÁTY-FIREMNÍ

Plakáty firem - podniků. Firemní plakáty, podnikové plakáty. Např. plakáty pivovarů, plakáty výrobců nápojů.

Be Sociable, Share!

21 komentářů u „Jaký gramofon?

    • 5 prosince, 2016 (4:30 pm)
      Permalink

      Dobrý den B.P.,

      dobrý je za 3, tak to by snad Tesla NZC 142
      mohla být :-).
      Záleží na tom jaké máte nároky.

      Ideálně vzít desku/y, kterou znáte a posloucháte a zkusit někde
      poslechnout na gramofonech různých úrovní.
      Ostatní v audio řetězci pokud možno ponechat stejné.
      (reproduktory, zesilovač, místnost, přenosky…)
      Viz. článek:
      http://www.vinylovedesky.cz/jaky-gramofon.html

      Porovnat by šla u mne např. Tesla NC 140 (podobná jako
      Tesla NZC 142) a Tesla NC 440 (vyšší řada – Hi-Fi řada) mám
      je obě.

      Já mám Teslu NC 140, má prakticky stejné šasí jako NZC 142, pokud už máte svůj zesilovač
      (nebo zesilovač v sestavě – věži apod.) bylo by to levnější než Tesla NZC 142.
      Za 250,-Kč bych prodal a mohl předat v Praze.

      /pozn. kopie z email zprávy – email schránky/

      Odpovědět
  • 5 prosince, 2016 (4:36 pm)
    Permalink

    Dobry den,

    dekuji moc za Vaše cenné rady.

    Gramofon ma byt jako dárek pro člověka, ktery ma hudbu opravdu rad potrpi si celkem na dobrem zvuku. Nevím jestli to Tesla NZC 142 zrovna splňuje, nebo je lepší Vaše zmíněná lepší hifi rada NZC 142. Něco jsem si o tom přečetla, ale stále potřebuji radu odborníka.

    Nabídka co jste zaslal se mi líbí. Mohl by jste gramofon vyfotit?
    Zesilovac bychom i měli.

    Diky moc.
    B.

    /pozn. kopie textu z email schránky/

    Odpovědět
  • 5 prosince, 2016 (7:38 pm)
    Permalink

    Výběr gramofonu pro laika

    Dobrý den,

    již nějakou dobu procházím články a rady na internetu, jak vybrat gramofon. Je to bohužel pro ě ale stále španělská vesnice, jelikož mám minimální zkušenosti s gramofonem. Četla jsem, že existují jehly, které výrazně poškozují gramofonové desky (eliptické?), že to poškození je například poznat již třeba po 10 přehráních. Tomu bych se chtěla vyhnout.

    Sháním gramofon cenově tak do 5 tis. Kč a potřebovala bych ještě poradit i jakou další aparaturu k tomu, nic jsem nepořizovala. Děkuji Vám

    S pozdravem

    A.H.

    Odpovědět
    • 6 prosince, 2016 (1:33 am)
      Permalink

      Dobrý den Aneto H.,

      děkuji za zprávu.

      Do 5000,-Kč se dá pořídit dobrý gramofon, ale záleží
      na tom jak vysoké máte nároky.

      Dobré je vědět:
      – v jakém prostoru místnosti – tvar (délka, šířka, výška, klenba?, vybavená nábytkem?… )
      – jaký druh hudby budete poslouchat

      Ideálně vzít desku/y, kterou znáte a posloucháte a zkusit
      poslechnout v místnosti která bude co nejvíce dispozicí podobná místnosti
      v jaké budete nejvíce poslouchat.
      Poslechnout desku na různých gramofonech pro vytvoření si představy
      o rozdílech ve zvuku.
      Ostatní součásti v audio řetězci pokud možno ponechat stejné.
      (reproduktory, zesilovač, místnost, přenosky, jehly…) atd. Tak
      poznáte rozdíly mezi gramofony ve zhruba stejné cenové relaci.

      Informace viz. článek:
      http://www.vinylovedesky.cz/jaky-gramofon.html

      Porovnat poslechem by šla u např. starší Tesla NC 140 a Tesla NC 440 (vyšší řada – Hi-Fi řada) na koncovém zesilovači
      Technics SU A600 /Mos Class AA/ a monitorech Tesla ASR 9140 a sluchátkách Technics RP DJ 1200.

      Za 250,-Kč mohu prodat gramofon Tesla NC 140 i s víkem,přenoskou (jehlou Tesla).
      Za 2500,-Kč mohu prodat gramofon Teslu NC 440 i s víkem,přenoskou (jehlou Shure)

      Oba výše uvedené gramofony je možné vyzkoušet a předat v Praze.

      ———–
      Pokud by jste chtěla nový gramofon pak doporučuji např.:

      Pro-Ject (Primary) i s přenoskou (jehlou) za cenu 4990,-Kč až (Alza má akci)

      nebo

      Pro-Ject (Elemental) i s přenoskou (jehlou) za cenu 5590,-Kč

      Předzesilovač Pro-Ject-Phono Box-S (pro MM a MC přenosky) za 4200,-Kč
      Případně předzesilovač Pro-Ject Phono Box (pro MC a MM přenosky) za cca. 2700,-Kč.
      Nebo levnější předzesilovače Pro-Ject Phono Box E (jen pro MM přenosky) za cca. 2000,-Kč a
      Pro-Ject Phono Box MM (jen pro MM přenosku) za zhruba 2000,-Kč.

      Koncový zesilovač:
      Pro-Ject Amp Box S za 6990,-Kč
      s předzesilovačem Pro-Ject Pre Box S2 Analogue za cca. 6500,-Kč

      Reproduktory – audio monitory (repro bedny) pár
      Project Speaker 5 za cca. 7000,-Kč

      nebo

      reproduktory („bedny“) Xavian Bonbonus Wenge za cca. 9 000,-Kč

      Vše výše uvedené k sobě bude k sobě výborně pasovat – kvalitně hrát.
      ———————–

      Případně lze koupit nový nebo starší integrovaný zesilovač se zabudovaným předzesilovačem
      pro přenosku MM, tzn. přenosku s pohyblivým magnetem.
      Dále pak koupit pár audio monitorů s impedancí a citlivostí, odpovídající parametrům zesilovače.
      Zesilovač i s reprobednami je ideální vyzkoušet už při nákupu tak, aby komponenty hráli společně.

      ———————–

      Levnější ale v mnoha ohledech horší varianta než výše uvedené komponenty je např.:

      Gramofon Pioneer PL-990 Black se zabudovaným předzesilovačem za 4900,-Kč.
      Plně automatický gramofon s MM přenoskou a vestavěným předzesilovačem.
      Gramofon je tak možné rovnou připojit na linkový vstup zesilovače nebo jiného přístroje.

      V prodejně mají i poslechové studio (mají v nabídce i jednotlivé komponenty), lze posoudit rozdíly mezi výrobky:

      ———————–

      Eliptická jehla (E) má kvalitnější zvuk, ale více opotřebí zvukový záznam a nevydrží tak dlouho jako sférická jehla.
      Eliptický hrot se hodí více na nahrávání a samotný poslech.
      Sférický (S) – kuželovitý hrot slouží spíše k mixování – scratchování, beat jugling atd. ale může se na ní i jen poslouchat.
      Většina moderních přenoskových systémů umožnuje hroty měnit.

      S pozdravem

      R.G.

      Odpovědět
  • 14 prosince, 2016 (12:08 pm)
    Permalink

    Dobry den,

    jako uplny zacatecnik jsem si minuly tyden koupil zrenovovany gramofon Technics SL 3300.
    Rad bych vedel jak poznam jaky zesilovac se k nemu hodi (neco levnejsiho) , zda, kde a jakou nahradni jehlu,popr. prenosku mohu k nemu koupit.

    S diky za radu a pozdravem

    Stanislaw W.

    Odpovědět
  • 19 prosince, 2016 (3:39 pm)
    Permalink

    Dobrý den,
    kde mohu koupit gramofon značky Tesla NZ 142?

    Odpovědět
    • 27 prosince, 2016 (1:29 pm)
      Permalink

      Dobrý den,

      gramofon s názvem Tesla NZ 142 neznám. Pravděpodobně myslíte gramofony:
      Tesla NZC 142, který má již v konstrukci zabudovaný předzesilovač
      a zesilovač

      nebo

      gramofon Tesla NC 142 bez integrovaného předzesilovače a zesilovače.
      Oba uvedené typy gramofonů lze stále koupit „z druhé ruky“ v kamenném bazaru,
      antikvariátu, zastavárně, použité přímo od majitelů. Doporučuji projít inzerci tisku, veřejné
      nástěnky-inzertní plochy /obchody, obchodní centra/ a hlavně internet.

      Dotaz na jehlu přesunut do komentářů k článku „jakou přenosku“
      http://www.vinylovedesky.cz/jakou-prenosku.html#comment-51

      Odpovědět
  • 21 ledna, 2017 (9:39 am)
    Permalink

    Dobrý den,
    Ještě máte prosím na prodej gramofon Tesla NC 440?
    S pozdravem
    Primas

    Odpovědět
    • 26 ledna, 2017 (11:17 pm)
      Permalink

      Dobrý den, díky za dotaz.

      Gramec TESLA NC 440 na prodej momentálně nemám.

      Odpovědět
  • 18 února, 2017 (5:41 pm)
    Permalink

    Dobrý den dostal se ke mě gramofon starý ruská výroba, jak zjistím jaké reproduktory k němu patří? Děkuji.

    Odpovědět
    • 23 března, 2017 (9:51 pm)
      Permalink

      Dobrý den,

      předpokládám, že se jedná o gramofon s vlastním zesilovačem.
      Hodnoty impedance (odporu, jednotka Ohm, značka: Ω) a výkonu (značí se ve Watech, značka W) bývají uvedeny na zadní
      straně gramofonu /zesilovače/.
      Ideální je stav úplné shody odporu na straně reprosestav a zesilovače.

      Pokud údaje již nejsou čitelné
      nebo uvedeny, lze zjistit jaké technické hodnoty zesílení takový koncový zesilovač
      měl např. v dokumentaci. Tzn. pohledat typ gramce na internetu či jinde.
      Na internetu jsou někdy celé technické listy k audio technice.
      Další možností je proměřit samotný koncový zesilovač ale nedoporučuji pokud
      problematice nerozumíte. Kromě jiného hrozí nebezpečí úrazu a zničení nejen audio
      zesilovače.
      Až informace o výstupu zesilovače získáte připojte reprobedny odpovídajících parametrů.

      PS: Problematika „jaký zesilovač k jakým reproduktorům“ je složitější.
      O reprosoustavách a odpovídajících zesilovačích k nim lze napsat minimálně článek. Pokusím se do budoucna.

      Odpovědět
  • 20 března, 2017 (9:11 pm)
    Permalink

    Dobrý den,
    možná blbý dotaz, ale pro mě jako totálního analfabeta v tomto ohledu docela důležitý. Našel jsem u babičky na chatě starý mechanický gramofon s klikou (His master’s voice, údajně 20. léta 20. stol.). Jde si na něm přehrát novodobé LP desky, nebo jsem bez šance?
    Předem děkuji za odpověď R.P.

    Odpovědět
    • 23 března, 2017 (9:11 pm)
      Permalink

      Dobrý den,
      gramofony z období kolem roku 1920 měly původně ocelovou přenosku.
      Pokud je na gramofonu stále původní přenoskový systém s ocelovým hrotem
      nedoporučuji přehrávat tzv. LP desky (dlouhohrající desky), pravděpodobně myslíte vinylové desky.
      Mají užší drážku a došlo by k jejich výraznému opotřebení – obroušení – zničení.
      Více k tématu jakou přenosku na jaké desky v článku:

      Odkaz na článek o gramofonech a přenoskách na různé gramofonové desky.

      Odpovědět
  • 16 dubna, 2017 (10:10 pm)
    Permalink

    Prosím poraďte jaký gramofon je vhodný na poslech starých desek doma?
    Měli jsme kdysi starý gramofon asi od Tesly a na domácí poslouchání to stačilo.
    Mohli by jste poradit nějaký maximálně do 3000,-Kč? Děkuji.

    Odpovědět
    • 24 dubna, 2017 (8:56 pm)
      Permalink

      K problematice jaký koupit gramofon doporučuji přečíst
      článek výše, kde jsem se pokusil poradit jaký vybrat gramofon.
      Problematika nákupu gramofonů je v mezích možností popsána relativně podrobně.

      Prakticky není důležité jak jsou gramofonové desky staré.
      (V rámci lisování vinylových desek, tedy ne desek šelakových a desek lisovaných ještě starší technologií).
      Spíše je důležitý stav desek, který byl kvalitativně ovlivněn již při
      jejich výrobě a následně způsobem přehrávání a skladování.
      Více k tématu gramofonových desek v článku:
      Odkaz na článek o gramofonových deskách

      Pokud máte starší gramofonové desky vyrobené například
      z šelaku budete potřebovat přenoskový systém vhodný na
      přehrávání šelakových gramofonových desek.

      Postup:
      1) Koupit přímo starší gramofon, který už má přenosku určenou na přehrávání
      gramo desek z šelaku. Nevýhodou bude, že takové starší gramofony většinou neumožnují
      nasadit přenosky novější na přehrávání desek z vinylu.

      2) Instalovat jehlu s hrotem pro přehrávání desek z šelaku na váš současný
      přenoskový systém, pokud to systém přenosky umožnuje. Pokud to
      vaše současná přenoska neumožnuje lze pořídit přenosku pro přehrávání šelakových desek.
      Budete moci přehrávat šelakové i vinylové typy gramofonových desek.
      Samozřejmně vždy po výměně příslušného přenoskového systému.

      Pokud mohu poradit spíše bych něco došetřil a koupil nový gramec pokud se nevyznáte v
      problematice repasí a oprav gramofonů. Viz. co již jsem zkoušel doporučit v komentáři výše.
      Do 3000,-Kč lze občas najít i velmi kvalitní starší gramofon, který může parametry kvality
      překonat nové a někdy i dražší gramofony. Ale je třeba umět zhodnodit stav přístroje a
      odhadnout investici do případné opravy/oprav.
      Ne každý je schopen a ochoten si opravy poškozeného gramofonu provést sám.

      Odpovědět
  • 29 srpna, 2017 (8:45 pm)
    Permalink

    Opravoval jsem postarší NC470, a zevnitř vypadlo ocelové kolečko o průměru 5-6 mm, modře kalené, na jedné straně s viditelně vymačkaným důlkem – jako by to bylo jednoduché ložisko, na němž se točilo cosi na kuličce nebo zakončené hrotem. Myslel jsem, že to je ložisko hřídele taléře, ale na to je to příliš velké. Netušíte, jestli to vůbec do tohoto gramofonu patří, a pokud ano, kam?
    Díky za odpověď,

    Odpovědět
    • 16 září, 2017 (6:53 pm)
      Permalink

      Zdravím,

      díky za zprávu.
      Dle Vašeho popisu by kolečko mohlo být kolečkem na které se nasazuje řemínek, ale to je jen odhad – spekulace.
      Gramofon Tesla NC 470 jsem osobně nerozebíral, koukal jsem jen na internetu na fotky vnitřku
      gramofonu. Zkuste se třeba podívat a porovnat.
      Nejlepší by bylo zaslat fotku Vámi popisovaného dílu a snad se podaří díl gramofonu identifikovat.

      Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.