DJ gramofony

Jak vybrat DJ gramofony pro nejlepší mix hudby? Na co si dát při výběru gramofonu pro DJ´s pozor? Které funkce jsou u gramofonů důležité a které zbytečné? Pokusíme se přiblížit problematiku mixování z gramofonů a vyjmenovat minimální nároky, které by měli gramofony pro DJe splňovat.

DJ gramofon.Funkce a částí gramofonu pro DJe
DJ gramofon. Funkce a částí gramofonu pro DJe.

Přímý náhon

Mezi DJ gramofony a přímý náhon („Direct Drive“) lze umístit rovnítko. DJ potřebuje silný motor s přímým náhonem, který zabezpečí stálé otáčení talíře gramofonu. Při mixování hudby se DJ dotýká desky a fakticky tlačí na talíř gramofonu. Pokud by motor nebyl dostatečně silný, docházelo by ke kolísání otáček, jejich zpomalování až zastavení otáčení talíře. Nekontrolovatelné zpomalení a zastavení desky by vedlo k nemožnosti zamixovat zvukový signál. Ať už chce DJ míchat hip hop, RnB, funk, soul kde se na desky tlačí více, např. při scratchování nebo bude hrát house, techno, disco, trance apod., bude potřebovat přímý-silný náhon.

V segmentu DJ gramofonů jsou někdy nabízeny levnější řemínkové gramofony. Síla motoru a přesnost otáčení talíře je menší než u přímého pohonu. Řemínkový gramofon může být vstupní branou do světa DJingu pro začátečníky s omezenými finančními možnostmi.
Použití gramofonu na řemínkový pohon (angl. „Belt Drive“), pro míchání hudby na veřejném vystoupení ale nedoporučuji riskovat.

Točivý moment

Hodnota kterou se vyjadřuje točivý moment gramofonu se uvádí v kilogramech na centimetr (kg/cm). Točivý moment profesionálních DJ gramofonů s přímým náhonem se pohybuje od hodnoty 1 kg/cm až do 4,9 kg/cm. Standartem se v minulosti stala hodnota 1,5 kg/cm, kterou dosahuje magnetický motor jednoho oblíbený japonského gramofonu. Dnes se jedná spíše o minimálně vyžadovanou sílu motoru. Novější DJ gramofony na mix a scratch mají vyšší točivý moment, tzn. na jejich talíř lze více tlačit a bude se stále plynule točit. Většina Djů používá navíc „slipmat“ respektive pár slipmatů. Slimat je podložka pod vinyl deskou. Umožňuje lepší prokluz desky mezi plochou talíře gramofonu a plochou vinylu. Slipmaty jsou většinou vyrobeny z kvalitní plsti, jsou měkčí a klouzavější než obvykle dodávané podložky-podklady na talíře gramofonů.

Přesné otáčky

Stejně jako silný pohon potřebuje každý DJ i přesné otáčení talíře gramofonu. DJ gramofony pohání magnetický motor, řízený krystalem (anglicky „Quartz“), který zajištuje dostatečnou přesnost otáčení. Přesnost otáček je důležitá jak při standartní rychlosti, tzn. pokud je táhlo posuvu (pitch shift) na hodnotě 0, tak při posuvu faderu rychlosti otáček směrem nahoru + nebo dolů -. Hodnota přesnosti otáček se označuje anglicky jako wow / flutter (česky kolísavost) a odchylka se vyjadřuje v procentech (%) . Výborný parametr se pohybuje kolem hodnot 0,01% až 0,025% WRMS.

Kontrolu přesnosti otáček lze provést pohledem na stroboskopická kolečka-zrcátka hrany talíře gramofonu. Při posunu rychlosti otáčení k hodnotám uvedeným na gramofonu vždy jeden pruh osvícených zrcátek opticky stojí. Zbylé pruhy s kolečky se stále otáčí. U většiny gramofonů opticky stojí první řada koleček na gramofonu při zrychlení otáček na + 6%, při + 3,3 % zvýšení rychlosti otáček se opticky zastaví druhá řada a při – 3,3 % snížení otáčení koleček řada číslo 4, zcela dole. Pokud je pitch nastaven na výchozí nulové pozice (0 %) opticky stojí pod světlem stroboskopu druhá řada koleček, pohledem od spodní hrany.
Schéma s čísly otáček a symboly bývá uvedeno vedle stroboskopického světla.
Stroboskop pro kontrolu přesného nastavení rychlosti obsahuje většina profi gramofonů pro Djing.

DJ gramofony-stroboskop. Optická kontrola otáček pro DJ gramofony zrcátky na hraně talíře.
Optická kontrola otáček pro DJ gramofony. Pitch DJ gramofonu na 0% procentech jemné regulace. Stroboskop, resp. velká kolečka-zrcátka v druhé řadě se netočí – opticky stojí.
Stroboskop-otáčky kontrola rychlosti otáčení dle pohybu respektive zastavené řady zrcátek,rychlosti koleček-zrcátek, zapínání stroboskopického světla.
Stroboskop – otáčky. Kontrola rychlosti otáčení talíře dle opticky zastavené řady zrcátek.

Rychlost otáček

Vzhledem k otáčkám většiny vinylových desek se standartem v minulosti staly dvě základní rychlosti otáčení talíře. Na gramofonech jsou umístěna tlačítka na 33,3 otáček za minutu (ot/min.) a 45 ot/min. (anglicky RPM – rotation per minute).

Tlačítko start-stop na DJ gramofonu. Tlačítka pro změnu rychlosti na 33,3 RPM a 45 RPM (otáček za minutu)
Tlačítko start-stop na DJ gramofonu. Tlačítka pro změnu rychlosti na 33,3 RPM a 45 RPM (otáček za minutu).

 

 

 

 

 

 

Později i u DJ gramofonů přišlo tlačítko pro 78 ot/min. a dokonce funkce pro zrychlení otáček talíře až o 50 %. Větší změna otáčení talíře může přijít vhod nejen k mixování ale i pro přehrávání starších desek určených na 78 otáček za minutu. Stejně tak se může hodit i použití středového puku na desky s větším průměrem středové díry desky. Středový adaptér má skutečně tvar puku jen má ve svém středu navíc kruhový otvor (středové kolečko).
Rozsah jemné regulace (anglicky „Pitch Range“) táhlem se pohybuje dle modelu mezi +/- 8 až +/- 16 % zpomalení nebo zrychlení otáčení.

DJ gramofony a "pitch shift", "pitch adjust" regulace otáček talíře gramofonu. Táhlem lze jemně měnit rychlost otáčení gramofonu.
DJ gramofony a „pitch shift“, „pitch adjust“ regulace otáček talíře gramofonu. Táhlem lze posouvat a jemně měnit rychlost otáčení gramofonu.
DJ gramofon a pitch na hodnotě 0. Zelená dioda signalizuje klidový stav jemné regulace rychlosti-pitch na nule
DJ gramofon a pitch na hodnotě 0. Zelená dioda signalizuje klidový stav jemné regulace rychlosti- pitch na nule.
RPM adaptér,středový puk,středový adaptér.Kolečko na desky s 45 RPM,78 RPM otáček za minutu
RPM adaptér, středový puk-středový adaptér. Kolečko na desky s 45 RPM a 78 RPM (otáček za minutu).

 

Tlačítko Start/Stop

Jak sám název napovídá, tlačítkem se talíř gramofonu spouští a zastavuje.
Na první stisknutí dochází k rozjetí talíře a druhý stisk talíř zastaví. U starších gramofonů do klubu bylo možné talíř spustit během 0,7 sekundy z klidového stavu na 33-1/3 RPM a zastavit za více než vteřinu. Novější gramofony se dokáží rozběhnout a zastavit ještě rychleji.
Rychlost spuštění a zastavení talíře lze u některých DJ gramofonů dokonce regulovat.

DJ Gramofony, tlačítko start-stop na DJ gramofonu. Spuštění otáčení talíře gramofonu a zastavení.
Tlačítko pro spuštění otáčení talíře gramofonu a zastavení. První stisk tlačítka start-stop otáčení zapne a druhé stisknutí točení vypne.

Hmotnost gramofonu

Hmotnost je ukazatel kvality provedení DJ gramofonu a nezbytnost pro zajištění stability gramofonu při hraní. Na přehrávané desky a tedy talíř gramce DJ´s více či méně rukou tlačí a příliš lehký gramofon by se mohl celý pohybovat. Gramofony pro DJe váží mezi 9 až 15 kg.

Raménko gramofonu

Kvalitní DJ raménko umožnuje nastavit výšku v bodě osy otáčení raménka. Funkce antiskating, respektive jeho kolečko reguluje dostředivou sílu, která působí na přenosku při pohybu směrem ke středu desky. Nastavení svislého přítlaku na hrot přenosky lze nastavit pomocí závaží na konci raménka. Šroubovací závaží má většinou tvar válečku, který lze v závitu otáčet po ose ramene. Vhod může přijít i páčka zámku otáčení osy raménka. K problematice „Jak nastavit raménko gramofonu“ více v odkaze „Nastavení přenosky„.

dj-gramofony-kde-jak-nastavit-anti-skating-antiskating
Antiskating, anti-skating kolečko pro vyrovnání dostředivé síly na raménko DJ gramofonu.
Jak a kde nastavit výšku raménka DJ gramofonu. Kolečko pro svislý pohyb osy raménka gramofonu pro DJe
Jak a kde nastavit výšku raménka DJ gramofonu. Kolečko pro svislý pohyb osy raménka gramofonu pro DJe.
Zámek raménka. Lock proti vertikálnímu pohybu ramene dj gramofonu
Zámek raménka. Lock proti vertikálnímu pohybu ramene dj gramofonu.

Tvar raménka

Univerzálnější zahnuté raménko do tvaru písmena „S“ se vyskytuje častěji u většiny nabízených gramofonů. Více informací k důvodům zahnutí raménka pro lepší kvalitu zvuku v článku „Nastavení raménka gramofonu„.

Rovné raménko je ideální pro maximální stabilitu hrotu proti pohybu do stran, např. při mixování pomocí techniky scratch – scratchování. Rovná raménka také více brání „přeskakování“ hrotu na desce i během samotného přehrávání.

Potlačení vibrací

Dostatečný útlum vibrací zevnitř gramofonu i z venčí, tzn. z prostoru kolem DJ gramofonu zajištují tlumící materiály. Jedná se o různé gumové vrstvy a další druhy plastických hmot. Nezapomeňme, že se jedná o gramofon určený k veřejnému vystupování.
Množství a intenzita okolních rušivých signálů a otřesů bývá větší než ve studiu nebo doma.

Nožičky

Ideální jsou otočné nožičky gramofonu, které umožnují měnit výšku šasí a nastavit přístroj do roviny. Nožky mohou obsahovat i systém odpružení pro lepší ochranu
proti přenosu otřesů na gramofon. Většinou mají nohy podobu šroubovacích koleček,
respektive kulatých tácků – podstavců.

Lampička

Vlevo nebo vpravo od talíře je umístěna výsuvná lampička, která osvětluje přehrávanou desku a přenosku. Malá lampa spolu se světlem stroboskopu tvoří obvyklé světelné zdroje gramofonu.
V přítmí až tmě klubů pomáhají DJům i malá světla v lepší orientaci nejen na ploše gramofonu.

Lampička pro DJ gramofony. Výsuvné světlo na dj gramofon
Lampička pro DJ gramofony. Výsuvné světlo na dj gramofon.

Zvuk

Parametrem který se zásadně týká kvality zvuku gramofonu je odstup signálu od šumu.
Výborná hodnota se pohybuje kolem 78 decibelů (dB) odstupu signál/šum.

Přenoska a hrot

Profesionální DJ gramofony většinou nejsou nabízeny včetně přenosky s hrotem.
Výrobci předpokládají, že si dj vybere přenosku a hrot dle svého zaměření, finančních
možností a zkušeností. Často není s gramofonem prodáván ani Headshell – držáček přenosky.

DJ gramofony-Headshell-držák přenosky gramofonu. Držáček se k raménku přenosky upevňuje otočením kroužku se závitem.
DJ gramofony-headshell-držák přenosky gramofonu. Držáček se k raménku přenosky upevňuje otočením kroužku se závitem.

 

 

 

 

 

 

 

Někteří DJové totiž preferují preferují přenoskové vložky zapuštěné v těle i s držákem. K výběru správné přenosky více v odkaze „Jakou přenosku„.

Požadavky DJů na gramofony

Vystupující Djové chtějí většinou gramofony na které jsou zvyklý a které jim zaručí odehraný set bez technických výpadků. Standartem v požadavcích často zůstává jeden osvědčený gramofon japonské výroby. Lze namítnout, že si Dj může přivézt vlastní gramofony. Ano může ale musí na převážení své techniky vůbec přistoupit.
Ne všichni dj´s mají auto, řidičský průkaz nebo odvoz s řidičem. Navíc zapojování jiných gramofonů po několik hodinách od zahájení akce není vždy možné. Např. v okamžiku kdy vystupující začíná svůj set až pozdě v noci. Použití řemínkových gramofonů pro DJe, který je zvyklý na silný přímý náhon je víceméně vyloučeno.

Jaké funkce?

Zásadní je se rozhodnout, jestli DJ gramofon budete používat také na „elektronické desky“ (anglicky „performance vinyl“), tzn. desky spojené elektronicky – digitálně se softwarem v počítači. Celé řešení se také označuje zkratkou DVS – digitální vinylový systém (ang. „digital vinyl system“). Pokud budete využívat k mixu i aplikaci pro mixování hudby v PC nebo laptoopu, lze vybrat i gramofon, který nedisponuje mnoha funkcemi, které dnes mají dražší profesionální gramofony. Jedná se o funkce, které už obsahuje mixážní software pro zvukové karty nebo počítače.
Konkrétně jde o funkce: digitální kontrola a zobrazení BPM (BPM-Beats Per Minute – údery za minutu), digitální posun rychlosti otáčení talíře gramofonu +/- 16% až +/-50 % vůči původní
rychlosti (RPM – Rotation Per Minute – otáčky za minutu). Další funkcí kterou lze v případě použití DJ softwaru na gramofonu oželet je například „Key Shift“ – „Key Correction“.
Jedná se o změnu rychlosti přehrávaného zvuku, posun „klíče“ stupnice, bez změny výšky daného zvuku. Novější gramofony někdy disponují také funkcí zpětného chodu otáčení (reverse).

Nevýhodou může být absence výše uvedených funkcí přímo na gramofonu pokud DJ software pro mix přestane fungovat… V takových chvílích se novější funkce na gramofonech můžou hodit stejně jako osvědčené vinylové desky.

 

Použité pojmy a zkratky:

DJ:                   Disc Jockey česky diskžokej, „dýdžej“, „dýdčej“ je člověk, který vybírá, pouští a mixuje hudbu.
Direct Drive:   přímý náhon, přímý pohon motoru gramofonu
Belt Drive:      řemínkový pohon – náhon
Quartz:            krystal, náhon motoru gramofonu řízený krystalem pro maximálně přesné otáčky talíře
Pitch Shift:      táhlo – fader posuvu rychlosti otáčení talíře gramofonu
Pitch Range:   rozsah regulace otáček talíře gramofonu, často tzv. jemná regulace otáček

Plakáty koní, prodej
PLAKÁTY KONÍ

Plakáty koní-malované, fotoplakáty koní, plakáty koní-dostihy, kalendáře koní, jezdecké závody koní - plakáty.

Plakát Pomáda, Grease, hrají: Olivia-Newton, John Travolta
PLAKÁTY FILM, PLAKÁTY DIVADLO

Plakáty filmové a plakáty divadelní. Plakáty z filmů a plakáty k divadelním představením.

Plakát Plzeňský Prazdroj-Zal.LP-1842-Č.Nocar
PLAKÁTY-FIREMNÍ

Plakáty firem - podniků. Firemní plakáty, podnikové plakáty. Např. plakáty pivovarů, plakáty výrobců nápojů.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.