Jak zacházet s deskou? Samotné gramofonové desky – nosiče se drží v rukou po stranách kotouče nebo je možné uchopit desku za nálepku ve středu a okraj desky. Ruce pokryté olejem, alkoholem, ředidlem, cukrem a dalšimi agresivními sloučeninami si před manipulací s deskami prosím umyjte. Styk uvedených látek s deskou by mohl zvukový záznam na ní znehodnotit. Na nežádoucí chemické sloučeniny se také přichytává prach, který záznam v drážce desek ničí.
Čištění desky
V rámci tématu „jak se starat o desky“ nelze opomenout také jejich čištění. Před přehráním a ideálně i po přehrání je vhodné gramofonovou desku očistit od prachu. Nejvhodnější je uhlíkový kartáček, který dokáže odstranit nejen prach, ale i statický elektrický náboj, který vzniká třením při vysouvání desky z vnitřního obalu. Setření prachu provádějte směrem od středu rotujícího nosiče k jeho okraji. Kartáček na gramo desky nedokáže vyčistit mikro-nečistoty které do drážky otiskl hrot přenosky. Průběžně se proto doporučuje čistit také hroty přenosek. Hloubkové čištění gramofonových desek je náročnější proces, který je možné provádět několika způsoby. Při vážnějším poškození často pomůže až čistící roztok na desky a speciální pračka desek. Při přehrávání je dobré gramofonové desky chránit před nežádoucími vlivy zavřeným víkem (poklopem) gramofonu. Víka většiny gramofonů jsou průhledná, takže o pohled na rotující desku nepřijdete.
Teplota pro skladování desek
Desky jsou dnes lisované do PVC- polyvinylchloridu, lidově do „vinylu“. Vinyl je hmota které nesvědčí vysoká teplota, řekněme nad 40 °C. Nezapomenu jak jsem viděl DJe předvádět vracečky (beat jugling) a jeho desky měnit podobu z horizontálně rovných kotoučů do vertikálně zahnutých misek :-). Byla to sice párty pod širým nebem a paprsky slunce začaly svítit naplno, ale desky se mohou začít ohýbat i u vlivem umělého tepla. UV záření proto gramo desky nevystavujte a u radiátorů je prosím neskladujte. Při hraní venku lze použít například stínění deštníkem. Vlhkost vinylům neškodí a vinylové desky jsou odolné i vůči houbám do teploty 40°C. Vlhko ovšem škodí obalům – coverům desek. Obaly jsou vyrobeny většinou z tvrzeného papíru – slabého „kartonu“ a voda může rozmočit grafiku obalu. Vlhký obal láka také různé plísně a houby, které ho mohou pomalu rozkládat.
Jak skladovat desky?
Pokud desky budete skladovat pak prosím ve vertikální pozici, lidově „nastojato“. Postavte je maximálně rovně a opřete o stěnu zdi nebo skříně (police). Případně využijte plastové přepravky nebo přímo kovové uzavíratelné obaly (kufry – dj case) a tašky na desky . Nepoužívejte nevyztužené tašky a batohy, zejména pro více kusů desek.
V rámci otázek na téma jak ukládat desky, padne často otázka, jestli nevadí desky pokládat na sebe. Poloha naležato – horizontální není vhodná, zejména pokud je vinylů větší množství a leží – tlačí na sebe delší dobu. Deska se pak prohne, zvlní, zkroutí… což jsou formy poškození desky. Stupeň poškození samotných gramofonových nosičů a jejich přebalů (vnějších papírových obalů) je úměrný míře jejich zatížení. Z hromady desek se zatížené vinyly navíc obtížně vytahují ven.
Vyplatí se používat vnitřní obaly desek. Vnitřní obal desky je papírová nebo igelitová kapsa (případně kombinace papíru a igelitu), která gramofonový nosič chrání před prachem, statickými náboji a škrábanci.
Vnější papírový obal desek někdy označovaný jako „kavr“ nebo „kover“ lze chránit proti poškrábání použitím plastových průhledných obalů (krycí obaly desek). Buklet (angl. booklet) desky se doporučuje vkládat do ochranné průhledné fólie i z důvodu ochrany proti vlhkosti. Plastové obaly desek zabrání také proniknutí tekutin k obalu desky nebo přímo gramofonové desce.
U šelakových desek se pro uložení doporučuje teplota 18°C a relativní vlhkost 40%. Podmínky pro dlouhodobé uložení jsou vhodné při RV – relativní vlhkosti 30% a teplotě 5-10°C. Pro PVC – polyvinychloridové (lidově „vynilové“) desky se doporučují hodnoty relativní vlhkosti do 50% při teplotě 10 až 21°C. 1)
POUŽITÉ ZDROJE:
1) Hutař J., OKF – přednáška 2006.12.13, DOKUMENTY NA OPTICKÝCH A MAGNETICKÝCH NOSIČÍCH; ŠELAKOVÉ A VINYLOVÉ DESKY,
Obrázek:
djpault’s Bucket, http://s201.photobucket.com/user/djpault/library/?sort=3&page=1