Vinylové desky, na kterých jsou tracky víceméně určené pro přehrávání v celé jejich délce. V praxi se jedná hlavně o písně s klasickou strukturou: intro, sloka, refrén, outro. Schopný DJ dokáže tracky na deskách v party mixu dobře spojit. Může se jednat o delší plynulé prolínání přes rytmy nebo okamžitý mix – přechod na další track.
Mezi „party desky“ patří hlavně tzv. „singly“ (SP – Short Play), respektive „maxi singly“ o průměru 12ti palců (30 cm). Starší typy vinylové SP desky měly menší velikost průměru, jen „7“ palců (17,5 cm) a tedy kratší dobu záznamu. Anglický název „single“ lze přeložit jako samostatný nebo jeden. Na původní „7“ palcové vinyl desky byla většinou lisována jen jedna skladba na stranu. Dnešní vinyl „singly“ většinou obsahují skladbu ve vokální verzi, instrumentální verzi a akapelu (jen vokály). Některé vinylové maxi „singly“ obsahují remixy originální verze skladby, nahrány bývají i bonusová slova a zvuky. Ukázkou je např. maxi singl „Here Come The Lords„. Další výhodou u formátu maxi singlů je širší drážka vinylové desky. Hrot přenosky v ní při mixování lépe drží a najít správné místo pro mix je rychlejší než na vinylu s hustou stopáží.
DJové na párty mixují i z vinylových EP a LP desek. Pro kvalitu reprodukce je lepší, když se jedná o EP a LP o velikosti průměru „12“, tzn. dvanáct palců (30 cm), přehrávaných ideálně při 45ti otáčkách za minutu. Kvalita reprodukce záznamu je při přehrávání ve vyšších otáčkách lepší. Častěji ale mívají vinyly s průměrem „12“ rychlost stanovenu na 33,3 otáček za minutu. Pro zachování širší drážky a lepší kvality zvukového záznamu je pak album nebo výběr rozložen na více než jednu vinylovou desku. V praxi se jedná o minimálně 2 a více kusů vinyl desek a záznam do 12 až 14 minut na jedné straně desky. Např. jako u vinylové kompilace „Guru Presents-Ill Kid Records„.
DJ může na show míchat i z desky s užší EP nebo LP vinyl drážkou. Přesto, že hrot „jehly“ v drážce nedrží tak dobře, lze s citem i scratchovat a používat další DJ techniky. Přenoska se pro větší stabilitu hrotu v drážce desky více zatěžuje. Používají se závaží na konci raménka gramofonu nebo se zatíží podložkou nebo mincí přímo skořepina (držáček) přenosky. Užší drážku mají tzv. dlouhohrající desky. Jejich maximální délka je pro jednu stranu 15 až 23 minut záznamu, při rychlosti přehrávání 33,3 otáček za minutu. Příkladem LP i pro DJe může být vinyl deska od Simona Harrise.
Písně jsou někdy „dýdžeji“ používány v mixu jen částečně. Tzn. DJ použije jen několik sekund, případně jen dílčí část z celé délky záznamu jednoho tracku. Rychle do taktu záznam utne, např. po prvním přechodu bicích a zamixuje další skladbu. Ani ta nemusí hrát od samotného začátku, stačí když smysluplně naváže na předchozí track v mixu. Přesný a rychlý DJ může jít ještě dál. Pomocí techniky „beatjuglingu“ vytvoří na gramofonech krátký rytmus ve smyčce. Může také vyscratchovat krátký sampl nebo několik slov rapu či zpěvu. Vinyl desky s kratšími úseky zvuků řazenými za sebou, se pro DJe přímo vyrábějí. Např. vinylová deska z e-shopu „DJ. Profait & DJ. FAB-Hello Everybody„. Většinou jsou určeny pro hip hop DJe, ale skupina skutečně mixujících dub, break beats, drum and bass, trip hop nebo house „dýdžejů“ je dokáže také využít. Na téma „breaky a battle desky“, „DJ Tools desky“ a „DJ beaty a rytmy“ více v článku: DJ battle desky.
Synonymum pro párty, DJ show, živé vystoupení, veřejnou akci atd. je slovo dobrá zábava. DJs používají hlavně rychlejší až taneční tracky, které dav dostanou do varu. Nejen majitelé klubů chtějí aby se „lidi bavili“, „utráceli na baru“ a tomu se podřizuje i výběr vinylových desek. Party mix musí „šlapat“, mít „drive“.
V případě, že chcete používat různé techniky míchání vinyl desek včetně scratchování a nemáte dostatečně silný DJ gramofon, přejděte na článek s doporučením jak vybrat gramofon pro DJe.